Ingredienser
8 rødbeder
2 spsk. koldpresset rapsolie
1 spsk. Dansukker Brun Farin
1-2 tsk. flagesalt
200 g fetaost i tern
50 g pinjekerner
Dressing
1/2 dl Dansukker Lys Sirup
3 spsk. olie
2 spsk. balsamicovineddike
1 spsk. finthakket, frisk timian
1 knsp. stødt fennikel
Instruktioner
Vask rødbederne. Kog dem møre, det tager ca. 30 minutter. Skyl dem i koldt vand, og gnid skrællen af. Skær hver rødbede i fire både, og læg dem i et smurt, ildfast fad. Bland sukker og olie, og hæld det over rødbede bådene. Drys med salt. Bages midt i ovnen ved 225 °C i ca. 10 minutter.
Bland ingredienserne til dressingen sammen. Rist pinjekernerne på en tør stegepande. Fordel rødbederne i 4 skåle eller tallerkener. Smuldr fetaosten over, og drys med pinjekerner. Dryp dressingen over, eller server den til.
Har du spørgsmål om vores produkter, opskrifter eller andet, svarer vi gerne.
Prepping de luxe
Sukker er ikke kun en sød ingrediens, men et af de mest solide værktøjer, når man skal preppe. Som naturligt konserveringsmiddel ændrer sukker vandaktiviteten i maden, så bakterier og mug har svært ved at formere sig. Det giver dine marmelader, kompotter og syltede grøntsager en imponerende lang holdbarhed.
Varmer dejligt, når det er koldt
Her finder du en række forskellige varianter af te, kaffe og varm chokolade. Opskrifter, som både er velegnede til at tage med sig på en termokande og til at nyde hjemme morgen, eftermiddag eller aften.
Sukker i det salte køkken
Sukker i det salte køkken handler ikke om at tilføre maden sødme som sådan, men om at styrke de eksisterende smagsnuancer og om at skabe en god balanceret smagsoplevelse mellem grundsmagene surt, sødt, salt, bittert og umami.
Citrusmarmelade
Findes der noget bedre end at begynde morgenen med hjemmelavet marmelade på brødet? Lad sæsonens citrusfrugter inspirere dig. Hvis du dertil bruger vores Syltesukker, kan du lave din egen marmelade på få minutter.
Bag med citron og appelsin
Appelsin og citron er smage, som hører vinteren til, og de er rigtig velegnede til at bage med. Citrus er forfriskende og syrligt, men er også godt i kombination med andre smage som f.eks. chokolade og karamel.
Lækre vafler
Hvem elsker ikke vafler, sprøde og lækre, med flødeskum og hjemmelavet syltetøj. Find ny inspiration her - mange forskellige smagsvarianter og ideer til toppings.