Silviakage med brunet smør og kardemomme

Silviakage med kardemommesmag og en glasur lavet med brunet smør forenet med ristet kokos. Et herligt tvist på en skøn svensk kage.

ca. 25 stykker

PT1H

ca. 1,5 time

Vurdering (14 stk)

Bedøm opskrift

Ingredienser

3 æg
1 1/2 dl Dansukker Sukker
1 1/2 dl Dansukker Lys Muscovadorørsukker
3 dl hvedemel
2 tsk. bagepulver
2 tsk. stødt kardemomme
1 1/2 dl vand

Glasur
125 g smør
1 dl Dansukker Flormelis
1 tsk. vaniljesukker
2 æggeblommer

Pynt
ristet kokosmel

 

Instruktioner

Forvarm ovnen til 175 °C, over- og undervarme.

Smør en bageform på 20 x 30 cm, og læg et stykke bagepapir i.

Pisk æg og sukker i en skål, til det er luftigt. Bland hvedemel, bagepulver og kardemomme i en skål, og vend det ned i æggeblandingen. Tilsæt vand, og rør, indtil dejen er jævn.

Hæld dejen i bageformen, og bag kagen i den nederste del af ovnen i ca. 25-30 minutter. Lad kagen køle lidt af i formen, og vend den derefter ud på en rist.

Lav glasuren. Brun smørret i en gryde og tag den af varmen. Tilsæt flormelis og vaniljesukker. Tilsæt æggeblommerne en ad gangen, og pisk glasuren glat.

Rist kokosmelet på en tør stegepande, og stil det til side.

Fordel glasuren på den afkølede kage, og drys kokosmelet over. Skær den i små stykker, og server.

Har du spørgsmål om vores produkter, opskrifter eller andet, svarer vi gerne.

Gastrik

Sukkertypernes smagsintensitet

Sukker i det salte køkken handler ikke om at tilføre maden sødme som sådan, men om at styrke de eksisterende smagsnuancer og om at skabe en god balanceret smagsoplevelse mellem grundsmagene surt, sødt, salt, bittert og umami.

Nem æblekage

Bagværk med æbler og pærer

Brug æbler og pærer i bagningen! Æbler og pærer kan bruges til meget andet end tærte – frugterne kan også kommes i mange spændende desserter og forskellige typer bagværk.

Chutney

Chutney - stærkt krydret smagsgiver

Chutney stammer fra det indiske køkken og består oftest af henkogt frugt, sukker og krydderier. Chutney passer til de fleste retter og er en stærk og krydret smagsgiver. 

Blommegalette med mandelflager

Blommer i sæson

Blommer er blandt havens mest almindelige frugter, og de er gode at lave desserter og marmelader af. Hvorfor ikke lave en lækker blommemarmelade eller blommechutney, som du kan sætte på ostebordet? Du kan også prøve vores skønne blommegalette.

Æblemos

Skønne æbler

En af sommerenes sidste frugter er æblet - lækre saftige og gode. Der er så meget, man kan bruge dem til. Vi har lækre bageopskrifter med frisk æbler, men også forslag til hvordan du kan få glæde af dine æbler lidt længere f.eks. saft, æblemarmelade eller æblegelé.

Småkager med chokolade og tahin

Muscovado - lækkert mørkt sukker med masser af smag!

Et fugtigt, finkornet sukker som har en unik og fyldig smag. Lys Muscovadorørsukker minder om sød karamel, og den mørke har en delikat note af lakrids. Fremragende til alle former for bagning, madlavning og drikke.