Bruscetta med stegte grøntsager
Nyd vores grøntsagsbruschetta med landbrød, stegt i olie og toppet med peberfrugt, squash, rødløg, champignon og hvidløg. Serveret med en lækker dressing af olivenolie, Dansukker Mørk Muscovadorørsukker, balsamicoeddike og hindbær. En smagfuld og let ret til enhver lejlighed!
Ingredienser
4 skiver landbrød
2 spsk. olie
1 rød peberfrugt
1 gul peberfrugt
1 grøn squash
1-2 rødløg
100 g champignon
1 fed hvidløg
Dressing
2 spsk. olivenolie
2 spsk. Dansukker Mørk Muscovadorørsukker
2 spsk. balsamicovineddike
1 dl hindbær
Instruktioner
Bland alle ingredienserne til dressingen sammen, og passér den gennem en finmasket si. Stil den derefter til side. Skyl peberfrugterne, fjern kernerne, og skær dem i mindre stykker. Skyl squashen, og skær den i centimetertykke skiver. Pil og halvér løget, og skær det i skiver. Skær champignonerne i skiver. Varm olien op på en stegepande, og steg grøntsagerne præcis møre. Pil hvidløgsfeddene, og halvér dem. Rist brødskiverne, og gnid dem med hvidløgsfeddene. Fordel grøntsagerne på brødskiverne. Dryp dressingen over.
Har du spørgsmål om vores produkter, opskrifter eller andet, svarer vi gerne.

Halloween
Lad børnene klæde sig ud, klæd dig pænt på, og overrask dem med uhyggeligt lækre sager.

Sukkertypernes smagsintensitet
Sukker i det salte køkken handler ikke om at tilføre maden sødme som sådan, men om at styrke de eksisterende smagsnuancer og om at skabe en god balanceret smagsoplevelse mellem grundsmagene surt, sødt, salt, bittert og umami.

Bagværk med æbler og pærer
Brug æbler og pærer i bagningen! Æbler og pærer kan bruges til meget andet end tærte – frugterne kan også kommes i mange spændende desserter og forskellige typer bagværk.

Chutney - stærkt krydret smagsgiver
Chutney stammer fra det indiske køkken og består oftest af henkogt frugt, sukker og krydderier. Chutney passer til de fleste retter og er en stærk og krydret smagsgiver.

Skønne æbler
En af sommerenes sidste frugter er æblet - lækre saftige og gode. Der er så meget, man kan bruge dem til. Vi har lækre bageopskrifter med frisk æbler, men også forslag til hvordan du kan få glæde af dine æbler lidt længere f.eks. saft, æblemarmelade eller æblegelé.

Muscovado - lækkert mørkt sukker med masser af smag!
Et fugtigt, finkornet sukker som har en unik og fyldig smag. Lys Muscovadorørsukker minder om sød karamel, og den mørke har en delikat note af lakrids. Fremragende til alle former for bagning, madlavning og drikke.