Ingredienser
Dej
200 g smør
1,5 dl mælk
50 g gær
2 spsk. Dansukker Sukker
1 knivspids salt
2 æg (det ene til dejen)
Ca. 350 g mel
Vaniljecreme
¼ l fløde 13 %
2 spsk. Dansukker Sukker
½ vaniljestang
2 æggeblommer
2 spsk. Maizenamel
Glasur
100 g Dansukker Flormelis
Lidt kogende vand
Instruktioner
Dej
Smelt smørret og tilsæt mælken. Tag gryden af blusset, smuldr gæren i den lune mælk og rør til den er opløst. Bland sukker, salt og ét æg med ¾ del af melet i en skål og tilsæt mælkeblandingen. Dejen skal ikke klistre, så tilsæt mere mel, indtil du kan forme dejen til en kugle og lad den hæve tildækket og lunt i ca. en time.
Vaniljecreme
Flæk vaniljestangen, skrab vaniljekornene ud og put dem i en gryde sammen med fløde, sukker og vaniljestangen – varm det forsigtigt op til kogepunktet. I en skål røres æggeblommer sammen med Maizenamel. Pisk den varme fløde i lidt ad gangen. Hæld det tilbage i gryden og varm det op under omrøring og ved svag varme i et par minutter – det må ikke koge op. Derefter skal det sigtes i en skål og køle af – rør i det nu og da, så der ikke dannes en hinde.
Glasur
Flormelis tilsættes kogende vand lidt ad gangen til glasuren er glat og kan blandes med fx kakao eller frugtfarve.
Rul dejen ud i ca. 1 cm tykkelse og del den op i 16 firkanter. Læg en skefuld creme på hver og fold spidserne godt mod hinanden, så cremen er lukket inde. Sæt dem på en bageplade med bagepapir med samlingen nedad. Dæk dem til med et viskestykke og lad hæve til dobbelt størrelse et lunt sted i ca. 25 min. Tænd ovnen på ca. 200 grader. Pisk et æg sammen med lidt vand, pensl fastelavnsbollerne og bag i ca. 20 minutter. Lad dem afkøle på en rist og pynt med glasur og drys.
Prøv dig frem med glasur i forskellige farver (fx hvid, kakao eller gul) og med forskellige typer drys (fx pistacie/frysetørret hindbær, kokosflager eller hakkede nødder/tørret appelsin).
Har du spørgsmål om vores produkter, opskrifter eller andet, svarer vi gerne.
Mere smag på 1-2-3
Med din egen gastrik i arsenalet kan du nemt tilføre dybde og balance til et væld af retter.
Dejlig chokolade
Mmm! Er der noget bedre end en rigtig fyldig og lækker chokoladekage, som får alle til at juble? Som et ekstra krydderi på tilværelsen eller som afslutning på et godt måltid.
Bagværk med æbler og pærer
Brug æbler og pærer i bagningen! Æbler og pærer kan bruges til meget andet end tærte – frugterne kan også kommes i mange spændende desserter og forskellige typer bagværk.
Skønne æbler
Æbler er en alsidig frugt, som kan bruges til både bagning, saft, marmelade og desserter. De kan spises friske eller tilberedes på mange forskellige måder. Her finder du opskrifter og inspiration til, hvordan du kan bruge æbler – både når du vil lave noget med det samme, og når du vil gemme dem til senere.
Muscovado - lækkert mørkt sukker med masser af smag!
Et fugtigt, finkornet sukker som har en unik og fyldig smag. Lys Muscovadorørsukker minder om sød karamel, og den mørke har en delikat note af lakrids. Fremragende til alle former for bagning, madlavning og drikke.
Varmer dejligt, når det er koldt
Her finder du en række forskellige varianter af te, kaffe og varm chokolade. Opskrifter, som både er velegnede til at tage med sig på en termokande og til at nyde hjemme morgen, eftermiddag eller aften.