Ingredienser
3 1/2 blad husblas
5 dl piskefløde
1 dl Dansukker Flormelis
1 spsk. vaniljesukker
Sirup
250 g jordbær
2 dl Dansukker Glukosesirup
1/2 dl Dansukker Flormelis
2 tsk. friskpresset citronsaft
Instruktioner
Læg husblassen i blød i rigeligt koldt vand i 5 minutter. Bland fløde, flormelis og vaniljesukker i en kasserolle, og bring det i kog. Tag husblassen op af vandet, og rør den ud i den varme flødeblanding. Hæld blandingen op i portionsforme eller glas. Stilles i køleskab.
Skyl, nip og halver jordbærrene. Læg jordbær, glukosesirup, flormelis og citronsaft i en kasserolle, og lad det simre i 3-4 minutter. Lad blandingen køle af. Si den. Vend pannacottaen ud på asietter. Hæld lidt jordbærsirup over i en tynd stråle.
Har du spørgsmål om vores produkter, opskrifter eller andet, svarer vi gerne.
Påskelækkerier
Her finder du bagværk, slik og desserter til en rigtig dejlig påskeferie.
Sukker i det salte køkken
Sukker i det salte køkken handler ikke om at tilføre maden sødme som sådan, men om at styrke de eksisterende smagsnuancer og om at skabe en god balanceret smagsoplevelse mellem grundsmagene surt, sødt, salt, bittert og umami.
Lækre vafler
Hvem elsker ikke vafler, sprøde og lækre, med flødeskum og hjemmelavet syltetøj. Find ny inspiration her - mange forskellige smagsvarianter og ideer til toppings.
Bag i bradepande
At bage i bradepande er både enkelt og praktisk, og så kommer der jo ikke mindst meget kage ud af det. Perfekt, hvis du skal have fest eller vil invitere til kaffe på arbejdspladsen.
Prepping de luxe
Sukker er ikke kun en sød ingrediens, men et af de mest solide værktøjer, når man skal preppe. Som naturligt konserveringsmiddel ændrer sukker vandaktiviteten i maden, så bakterier og mug har svært ved at formere sig. Det giver dine marmelader, kompotter og syltede grøntsager en imponerende lang holdbarhed.
Bag med citron og appelsin
Appelsin og citron er smage, som hører vinteren til, og de er rigtig velegnede til at bage med. Citrus er forfriskende og syrligt, men er også godt i kombination med andre smage som f.eks. chokolade og karamel.